Reality depresses me. I need to find fantasy worlds and escape in them. - Noel Fielding

Stížnost

22. prosince 2013 v 15:57 | NM |  Povídky
V časech jako byly tyto se lidé začínali chovat podezřele mile. Snažíc se za svátky nahnat co nejlepší skóre, co se týče dobrých skutků, byly schopni i opravdových zázraků. Hromadné zasílání finančních příspěvků na různé nadace, usmiřování rodinných sporů. Ti človíčci dole začínali dělat věci, které jim normálně ani nepřišly na mysl, ale samou snahou starat se o všechny ostatní stále zapomínali na jednu osamělou, ale důležitou duši.

Ježíšek vysoko nad nimi na bílém obláčku zaujal turecký sed, u toho pečlivě ukládal dárečky do zdánlivě bezedné taštičky. Měl s těmi dole, především z dětmi velice zvláštní vztah. Nazval by ho kořistnickým. Vždyť oni ho přímo drancovali, využívali. Vzpomněli si na něj jen když byl čas těch přihlouplejch dárků.

Poslední nadílka byla naložena, chvíli počká než se setmí a bude moct, co to kecá, on bude muset vyrazit. Malé dítko na mráčku si povzdechlo, Vánoce jsou asi doopravdy tím nejstresujícím obdobím celého roku. Ve městě pod ním se začali zpívat koledy a pak někdo přímo na náměstí vztyčil obrovského nafukovacího Santa Clause. Malé ručičky se zatnuly v pěst. Někdy tomu starýmu páprdovi děsně záviděl. Tak za prvé měl soby a sáně a všude se nechával vozit, to dosvědčovala i Santova tloušťka. To on se musel všude dopravit sám, uměl sice lítat, ale i to si vyžadovalo jistou energii a navíc on chtěl vždycky nějaké to domácí zvířátko. Když už o tom přemýšlel proč on nemohl mít třeba létající prasátko, nebo oslíka. Věděl, že mít domácí zvířátko vyžaduje hodně zodpovědnosti, ale to on přece měl, už bůhví jak dlouho rozváží všem vánoční nadílku a za celou tu dobu neztratil ani jeden jediný dárek. Nikdo nemůže říct že by nebyl zodpovědný.

Ale zpět k Santovi. To druhé co Santovi opravdu záviděl bylo to jak o něj jeho "věřící" pečovali. Takový úžasný vztah chtěl taky. Taky chtěl aby mu děti chystaly sušenky a mléko. Trocha toho cukroví a něco k pití by ho po cestě vzpružila.

Příval stížností na jeho existenci se mu v jeho hlavičce jen a jen hromadil. Nehorázně ho zlobil například fakt, že o něm nikdo nenatočil pořádný vánoční film nebo pohádku. Všude a všichni se vypravují hledat Santu, hledají ti jeho kouzelnou vesničku, proč jednou nemůže někdo hledat jeho. Chtěl taky hrát v nějakém filmu.

Mezitím co se věnoval všem svým chmurným myšlenkám, přistál na je ho obláčku andílek. "Ahoj." pozdravil a podával mu zdobně zabalenou krabičku s obrovskou červenou mašlí.
Ježíšek se zděsil, balíček si v mžiku převzal a už otevíral taštičku aby ho přidal mezi ostatní. Jak jen mohl na jeden zapomenout, to se mu ještě nikdy nestalo. Najednou ho zadržela andílkova ruka.
"To je přece pro tebe." usmál se na malého Ježíška a natáhl se pro jeho ruku, kterou následně potřásl. "Všechno nejlepší k narozeninám."
"Vážně?"
Dítko se nečekaně celé rozzářilo až svítilo jako vánoční stromeček. Pustil se do rozbalování dárku.
"Co to je?" pohlédl mírně nechápavě na anděla.
"Nelíbí se ti to?" strachoval se ihned anděl
"Nic takového jsem přece neřek, jenom nevím co to je."
Anděl pobaveně zakroutil svou blonďatou hlavičkou. "Copak, nemáš vůbec ponětí o dnešním moderním světě? To je přece tablet, má spoustu užitečných aplikací a tak. GPS, stopky, je v něm taky spousta her a ...........

Ježíšek umlčel anděla zvednutím dlaně. Vzal taštičku a celou ji vysypal z obláčku dolů na zem. Pro pár lidí dole na chodníku bylo jeho rozhodnutí osudným.
"Já dnes nikam nejdu." řekl a zkřížil ruce na hrudi. "Celou věčnost nic nedostanu a pak si ty přijdeš a dáš mi tohle, k čemu myslíš že mi to bude." jeho tvář začala brunátnět. "Všichni víte, že chci zvíře, mazlíčka a ... a ... já se na to můžu vykašlat. Slyšíš! Proč všichni," jeho ukazováček zamířil dolů do města, " dostávají co chtějí a já nemůžu!"
S tím se vznesl do vzduchu a odletěl někam pryč. Anděl stál jako opařený stále na stejném místě a přemýšlel co to do Ježíška vjelo, takhle se nikdy nechoval, vždycky byl hodný a milý. Zakroutil nechápavě hlavou, pak se ale usmál. Podíval se na tablet, ta věcička se mu určitě bude ještě hodit.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Feelingroovy Feelingroovy | E-mail | Web | 22. prosince 2013 v 16:24 | Reagovat

nejlepší povídka na téma Vánoce co jsem kdy četla:) Fakt boží...Osobně Ježíškovi fandím a když někde vidím Santu Clause, mám z toho osypky. Ježíšek je pro mě symbol Vánoc a "čekání" na něj (i v dospělosti) je jedna z nejlepších věcí Štědrého večera. Takže i Tobě šťastné, veselé a bezsantovské Vánoce...:D

2 Nikola Marešová Nikola Marešová | E-mail | Web | 22. prosince 2013 v 16:59 | Reagovat

[1]:Děkuju :) . Poslední dobou mi přijde, že je Santa úplně všude. Doufám, že se ho časem podaří od nás vypudit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama